Cameron Ballet Academy 2020 Timetable
 
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
Monday - Ms Tyler Johnston
   
Monday -Ms Lily Ewing (Term 1)Jessica Opacic (back Term 2) MON_TABLE
Hobsonville Community Hall 
   
Marina View School Hall
3.30pm
Primary
   
6.15pm
Private Lesson
4.15pm
Grade 1
   
6.45pm
Advanced Foundation (Adv 1 may join)
5.00pm
Grade 2
   
7.45pm
Advanced 2
6.00pm
Intermediate Foundation
 
9.00pm
Finish
7.00pm
Adult Ballet
   
7.45pm
Advanced 1 (Adv F may join)
   
8.45pm
Finish
   
   
 
 
 
Mrs Jill Arkley
Hobsonville Community Hall
3.30pm
Magical Movement/Pre Primary
4.00pm
Primary
4.45pm
Grade 3
5.45pm
Grade 4
6.45pm
Finish
             
Wednesday - Mrs Jill Arkley
Wednesday - Ms Chrissy Cameron
Hobsonville Community Hall
Hobsonville Primary School Hall
3.45pm
Pre Primary
3.45pm
Grade 3
4.15pm
Grade 1
4.45pm
Sabrina
5.00pm
Grade 2
5.15pm
Grade 5
6.00pm
Intermediate
6.15pm
Progressing Ballet Technique 
 
7.15pm
Chloe Yun
6.45pm
Intermediate Foundation
7.45pm 
Finish
7.45pm
Advanced Foundation (Adv 1/2 may join)
9.00pm
Finish
 

Wednesday - Ms Tyler Johnston

 
Royal Road Primary School
3.30pm
Beatrice Li
4.00pm
Claire Wu
4.30pm
Saskia Rosandich
5.00pm
Level 5 Contemporary
 
6.00pm
Intro/Prep Contemporary (9-11yrs)
 
6.45pm
Juliet Stockwell
       
7.15pm
Finish/private
         
             
             
Thursday - Ms Chrissy Cameron
Thursday - Ms Hannah Marriott
 
Hobsonville Community Hall
Marina View School Hall
 
2.30pm
Summer
6.15pm
Level 4 Contemporary
 
3.00pm/3.15pm
Sienna
7.15pm
Level 2 Contemporary
3.45pm
Seina
8.00pm
Samantha Bunn
4.15pm
Grade 4
8.30pm
Trio -Issy, Portia, Michaela
5.15pm
Progressing Ballet Technique
9.00pm
Finish
5.45pm
Intermediate
6.45pm
Discovering Rep Level 2
7.15pm
Advanced 2
8.30pm
Asa
       
9.00pm
Finish
       
       
Friday -Ms Tyler Johnston
 
Friday -Ms Lily Ewing
Hobsonville Community Hall
 
Royal Road Primary School Hall
3.30pm
Vanessa Wang
   
3.30pm
Rania Kang
4.00pm
Yolanda Wang
 
4.00pm
Isabel Neal
4.30pm
Olivia Wang
 
4.30pm
April Buscomb
5.00pm
Summer Li
 
5.00pm
Finish
5.30pm
Lili Jin TBC
 
Friday -Ms Laura Crawford
6.00pm
Charlotte White TBC
 
5.00pm
Ashlee Hellyer
6.30pm
Adv Foundation (Adv1 may join)
 
5.30pm
Chloe Yun
7.30pm
Advanced 1 (Adv F may join)
   
6.00pm
G5/Inter F/ Inter Rep Class 
8.15pm
Finish
   
6.45pm
Open Contemporary G5/Int F/Int 
       
7.15pm
Advanced 2
       
8.30pm
Finish
           
     
           
           
     
Saturday - Mrs Jill Arkley ARAD
Saturday - Ms Tyler Johnston
Hobsonville Community Hall
Hobsonville Primary School
9.00am
Magical Movement (4yrs)
8.15am
Annabelle Sy
9.30am 
Pre Primary
8.45am
Grade 3
 
10.00am
Primary
9.45am
Performance group (Grades 1,2,3)
10.45am
Grade 1
10.30am
Intermediate
11.30am 
Tiny Tutus
12.00pm
Break
12.15pm
Luna Chen
 
12.45pm
Charmaine Hua
 
1.15pm
Grade 2
Saturday - Ms Laura Crawford
 
2.15pm
Grade 5
Hobsonville Primary School
 
3.15pm
Intermediate Foundation
11.30am
Body Conditioning 
 
4.15pm
Finish
12.00pm
Mea/April
 
12.30pm
Open Troupe (students Grade 4 and above - entry by audition)
1.15pm
Senior Troupe (Adv 1 and 2)
 
       
1.45pm
Open Contemporary (Adv F and above)
 
2.45pm
Senior Open Class (Adv F and above)
 
4.15pm
Asa
 
4.45pm
Sofia Zhang
 
5.15pm
Finish